Корекційно-розвивальна робота
За наявності у дитини серйозних емоційних або особистісних труднощів може знадобитися спеціально організована психокорекційна робота. Це можуть бути заняття на адаптацію до дитсадка, готовність до школи, зняття тривожності, страхів, на підвищення самооцінки, на зняття агресивних тенденцій. Методи, що застосовуються в дитячій психотерапії, різноманітні. Гра, малюнок, казка, пісок - всі знайомі і цікаві для дитини предмети і заняття стають в руках спеціаліста потужним засобом допомоги.
«Добірка ігор, які допоможуть знизити рівень стресу та стерти всі негаразди, які принесла війна»
"Давай пограємось!" - як нам знайоме це прохання дитини! 😊😊 І яку величезну радість вона відчуває, коли ми погоджуємося! 💝 Під час війни ігри часто відходять на другий план, але фахівці стверджують, що дітей не можна позбавляти цього звичного для них заняття, адже саме ігри дозволяють дітям проживати своє дитяче життя, допомагають їм відчувати себе важливими та потрібними, справлятися зі стресом та проявляти себе.😇
Підготувала добірку ресурсів із різноманітними іграми нижче.
«Ігри без іграшок»
для психічного здоров’я
Добірку простих ігор для малечі, адже гра – природній і чи не єдиний спосіб дитини висловити та прожити власні емоції. Ховаючись в укритті від гучних обстрілів разом із чужими людьми, діти можуть відчувати паніку, тривогу, агресію, тому надзвичайно важливо, щоб дорослі надавали дітям можливість подолати стрес, а також фізичну та емоційну втому.
Добірка ігор, які не потребують наявності іграшок або інших «специфічних» аксесуарів.
Ігри допоможуть дитині:
-
встановити власні кордони;
-
подолати тривогу;
-
розслабитися;
-
виплеснути емоції;
-
зняти напругу;
-
заспокоїтися.
Емоційна сфера
Найчастіше ми перебуваємо в одному з трьох станів:
Стан спокою — зелений
Це спокійна радість, спокійна активність, іноді з хвилюванням чи
роздратуванням, але загалом це стан, з яким ми можемо впоратися,
який ми його контролюємо.
Стан пригніченості — синій
Це стан смутку, туги, оніміння, коли немає сил, коли ми відчуваємо
безнадію, безпорадність.
Стан напруги — червоний
Це стан, коли ми сердимося, б’ємося, кричимо, панікуємо.
Потрібно роздрукувати п’ять частини плаката «Я можу» Потім з’єднати їх в один плакат. Частини із позначеннями зон відчуттів розміщуються вертикально. Частини із запропонованими рішеннями — горизонтально під ними.
Брошура
Навчіть свою дитину правила «Тут мене не торкайся»
У брошурі можна дізнатися про:
1. Як навчити правила «Тут мене не торкайся»?
- Твоє тіло належить тобі;
- Пристойні доторкання – недоречні доторкання;
- Хороші секрети – погані секрети;
- Запобігання та захист є обов’язками дорослих;
- Інші корисні поради, що стосуються правила «Тут мене не торкайся».
2. Для чого потрібне правило «Тут мене не торкайся»?
- Ви можете перешкодити тому, щоб це трапилося з вашою дитиною;
- Правило «Тут мене не торкайся» може допомогти вам у цьому.
3. Що робити, якщо ви підозрюєте сексуальне розбещення?
4. Де знайти матеріали та інформацію?
ЛІКУВАННЯ КАЗКОЮ
Виявляється надавати психологічну допомогу своїм дітям батьки можуть самостійно! Прекрасний інструмент, який може допомогти в цьому – це терапевтичні казки! Це дитячі твори, які допомагають вашому чаду прояснити різні життєві ситуації, відреагувати накопичені емоції, познайомитись з різноманітними стратегіями поведінки.
Емоційна сфера
Це не просто пам’ятка – це маніфест і дозвіл на проживання всіх почуттів та емоцій. Ми пам’ятаємо, що непрожита емоція нікуди не зникає, вона спричиняє м’язові спазми, переростає у біль або хворобу, перетворюється на форму аутоагресії (самопокарання).
Нам важливо дати дитині право відчувати. Озброїти її/його навичками: як розпізнати, що вона/він відчуває, як зробити прояв емоції або почуття безпечним для неї/нього та людей довкола
Емоційна сфера
У цього календаря багато функцій! Інструкція: дитина щодня малює (можна кольоровим фломастером, можна ручкою або олівцем) у відповідній клітинці «емоцію дня» — радість, смуток, злість, страх, здивування, спокій (нейтральний стан).
Календар заповнюється ввечері перед сном. І дитина привчається до рефлексії: вона згадує день, можливо, розповідає дорослому про те, що відбулося протягом дня. Важливо попросити дитину намалювати не тільки ту емоцію, яка була безпосередньо перед сном, а й ту, що стосується дня загалом. Іноді дитині достатньо просто отримати дозвіл відчувати зовсім різні емоції, і вона не чекатиме чи не проситиме допомоги дорослого. Можна завершити цей етап обіймами, словами про те, що зараз у вас радість від того, що ви разом і близькі
Емоційна сфера
Цю практику можна використовувати як «розминку» перед уроками. Попросити дітей міняти вираз обличчя «ляльці» та показувати своєю мімікою ці зміни (це мімічна гімнастика, яка допомагає розслабитися та повернути відчуття безпеки).
Основний фокус — на тому, що ми, змінюючи міміку в шаблоні, створюємо метафору — «я сам впливаю на стан; я в контакті зі своїми почуттями та емоціями; я можу їх назвати; вони всі важливі; і я можу їх змінити, виконуючи зараз цю дію».
Емоційна сфера
Грати з цієї пасткою можна різними способами.
1. Назвати цифру від 1 до 8. І таку кількість разів розкривати і закривати пастку. Потім обрати колір «стихію» (вода, дерево, земля, повітря), відкрити осередок і зробити дію.
2. Відразу обрати колір, або під час гри в парі, загадувати одне одному цифри, які можна відкривати.
3. Діти можуть придумати свої правила.
Уже під час самої гри, до конкретної практики трансформації напруги, триває робота з «розрядкою емоції».
Емпатія
Дні народження — це завжди про радість, свято і про те, що мені є місце в житті. Про те, що не тільки я святкую Народження, а й світ вітає мене і радіє мені. Календар Днів народження в класі — це одна з можливостей дати дитині відчуття, що для всіх дітей є місце не лише у відповідальності, але і в емоціях, у радості.
Емоційна сфера
Ми створюємо метафору — емоції можуть мінятися, як і ці іграшки. Ти — «лялькар», тож у твоїх силах змінити емоційний стан.
1. Показуємо дитині, як складається шаблон.
2. Пропонуємо дитині намалювати емоції на обличчях іграшок.
3. Дитина може надягати іграшку на пальчик і промовляти від імені емоції — що вона відчуває, чого хоче
Емоційна сфера
З дітьми важливо поговорити про те, що всі емоції важливі та потрібні. Але іноді емоції настільки сильні, що вони впливають на нашу поведінку: проживати різні емоції — нормально, а поведінку ми можемо вибирати. Ця книжечка — нагадування, що ми можемо зробити, щоб заспокоїтися і щоб емоція не стала руйнівною.
Емоційна сфера
Важливо разом із дітьми прочитати їх, поговорити про кожну зі стратегій поведінки. Акцентуючи на тому, що і злість, і смуток — важливі. Емоція — наша реакція на те, що відбувається.
Вивчення і дослідження емоцій, рефлексія
Для вивчення й дослідження емоцій, привчання дитини до рефлексії нам важливо мати в запасі багато інструментів. Ми знаємо, що в роботі з дітьми важливо перемикати увагу та використовувати різні активності.
Практики стійкості та уважності
Щоб точніше визначити свій стан і відстежити його зміни, скористайтеся списком базових емоцій, відзначаючи ту, яку відчуваєте. Потім розгляньте «спектр» емоцій і ще раз уточніть для себе власний стан. Таким чином буде легше обрати практику чи дію, що повертатиме вас у зону резилентності (спокою).
Корекційно-розвиткова програма